Aktualności › Rusza cykl szkoleń „Podstawy opieki nad ranami – praktyczne wskazówki dla farmaceutów”

Warsztaty pt. „Podstawy opieki nad ranami – praktyczne wskazówki dla farmaceutów”, organizowane w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”, zainaugurują cykl spotkań szkoleniowych dla farmaceutów. Pierwsze z nich odbędzie się 19 listopada 2024 roku, w godz. 19:00 – 21:00 w Hotelu Indigo w Warszawie. Kolejne warsztaty zaplanowano w Krakowie (27 listopada) i Katowicach (styczeń 2025). Wydarzenie, skierowane do farmaceutów pracujących w aptekach i szpitalach, jest odpowiedzią na problem przewlekłych ran, który dotyka blisko miliona osób w Polsce. Brak dostępu do wiedzy w zakresie leczenia ran stanowi ogromne wyzwanie dla systemu zdrowia – koszty związane z przewlekłymi ranami sięgają kilkudziesięciu milionów złotych rocznie, a tylko niewielki odsetek pacjentów korzysta z właściwych metod leczenia. Warsztaty mają na celu wyposażenie farmaceutów w praktyczną wiedzę na temat rozpoznawania objawów infekcji, stosowania odpowiednich opatrunków, prewencji zakażeń oraz kluczowej roli antyseptyki w procesie leczenia ran. Szkolenia odbywają się pod patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej, za udział farmaceuci mogą otrzymać 4 punkty edukacyjne.
Podczas warsztatów uczestnicy wezmą udział w wykładach i ćwiczeniach praktycznych przygotowanych przez specjalistów z dziedziny terapii ran. Pierwszy wykład obejmie wprowadzenie do podstawowych pojęć oraz omówienie roli farmaceuty jako kluczowego doradcy dla pacjentów z ranami. Druga część warsztatów, skoncentruje się na praktycznych aspektach leczenia ran, takich jak wybór opatrunków specjalistycznych i stosowanie zasad antyseptyki w codziennej praktyce. Szkolenia zakończą się ćwiczeniami grupowymi, w których farmaceuci zdobędą umiejętności praktyczne w zakresie rozpoznawania infekcji oraz nauczą się, jak oceniać stopień ryzyka zakażenia i jakie interwencje są wskazane na wczesnym etapie powikłań.
„Farmaceuci są często pierwszym punktem kontaktu dla pacjentów z problemami ran, a ich wiedza o rozpoznawaniu i profilaktyce zakażeń ma ogromne znaczenie. W praktyce codziennej stykają się z pacjentami, dla których każda rana jest nie tylko problemem fizycznym, ale często także źródłem wstydu i wykluczenia. Farmaceuci mogą doradzać pacjentom w zakresie podstawowego postępowania z prostymi, powierzchownymi ranami i gdy rana jest bardziej złożonym problemem, kierować ich do specjalistów. Ich znajomość produktów leczniczych i wyrobów medycznych wspiera efektywność terapii ran i przyspiesza proces gojenia, co dla pacjentów oznacza nie tylko ulgę fizyczną, ale i komfort psychiczny” – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, Przewodniczący Rady Ekspertów.
W Polsce nawet milion osób cierpi z powodu ran trudo gojących się, które nie tylko znacząco obniżają ich jakość życia pacjenta, ale także generują wysokie koszty dla systemu opieki zdrowotnej. Obecnie trudno gojące się rany, w tym owrzodzenia cukrzycowe, odleżyny czy rany nowotworowe, są coraz większym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej, co związane jest m.in. z starzejącą się populacją i narastającymi chorobami przewlekłymi. Farmaceuci, jako specjaliści pierwszego kontaktu, odgrywają znaczącą rolę w doradzaniu pacjentom w sprawie dostępnych metod leczenia, opatrunków oraz środków antyseptycznych, które mogą wspierać szybszy proces gojenia rany. Podniesienie ich kompetencji w zakresie terapii ran jest więc niezbędne dla efektywnego działania całego systemu opieki nad pacjentem.
„W ramach kampanii „Rany pod kontrolą” będziemy pracować nad opracowaniem algorytmu dla farmaceutów, który ma pomóc w szybszym rozpoznaniu infekcji oraz wdrażaniu odpowiednich kroków terapeutycznych i edukacyjnych. Farmaceuci, choć nie będą zajmować się profesjonalną terapią ran w aptekach, pełnią niezwykle ważną rolę w edukacji pacjentów, rozpoznawaniu objawów infekcji oraz doradzaniu w zakresie dostępnych produktów do pielęgnacji ran. Muszą wiedzieć, co pacjentowi doradzić i gdzie skierować go po pomoc, by leczenie było szybkie i efektywne” – podkreśla mgr Marek Tomków, Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Organizatorzy podkreślają potrzebę kompleksowej opieki nad pacjentami, współpracy interdyscyplinarnej oraz integracji farmaceutów w proces leczenia. Warsztaty są pierwszym z serii spotkań edukacyjnych, które w nadchodzących miesiącach odbędą się również w Krakowie i Katowicach. Szczegóły i rejestracja na stronie www.ranypodkontrola.pl